Structura

Activitatea se desfasoara pe cinci grupe: mini, mica, mijlocie, mare si grupa pregatitoare.

Parintii sunt instiintati saptamanal de evolutia copiilor si de activitatile care se desfasoara. Fiecare grupa de copii organizeaza spectacole periodice cu asistenta parintilor, precum si expozitii cu lucrarile lor.

Parintii primesc sugestii si recomandari pentru grupa pregatitoare care urmeaza inscrierea la scoala, fiind indrumati in functie de aptitudinile copiilor, analizandu-se dosarul fiecarui prescolar.

FACILITATI

La Ada Kindergarten copiii vor beneficia de:

Copiii au spatiu amenajat in curte, intreprind activitati in natura, plimbari in parc, excursii, drumetii, program de teatru, spectacole pentru copii. Programa de invatamant, ca si celelalte activitati se predau atat in limba romana cat si in limba engleza. Fiecare grupa este sub indrumarea unei educatoare cu atestat de limba engleza, cu experienta in domeniul pedagogic si o supraveghetoare. Se asigura transport catre si de la gradinita (optional). Grupele au activitati diferentiate pe categorii de varsta.

Gradinita ofera copiilor posibilitatea invatarii limbii engleze, aproape in egala masura cu cea materna, un ambient intim si placut, nu mult diferit de mediul familial, in care prescolarii nu se vor simti constransi sau institutionalizati.